twitter google

The Ultimate Fighter Nations Finale

Event Info

  • Event: The Ultimate Fighter Nations Finale
  • Date: April 16, 2014
  • Time: 7pm ET/4pm ET
  • Location: Colisée Pepsi, Quebec City, Quebec, Canada
  • Broadcast: Fox Sports 1, UFC Fight Pass
  • Tickets: www.billetech.com

MAIN EVENT

Middleweight (185lbs)
Michael Bisping
Michael Bisping
25-6-0
Liverpool, England
vs
Tim Kennedy
Tim Kennedy
18-5-0
Fort Bragg, North Carolina
Tim Kennedy defeats Michael Bisping via Unanimous Decision (49-46, 49-46, 50-45)

MAIN CARD

Welterweight (170lbs)
Patrick Cote
Patrick Cote
20-9-0
Quebec, Canada
vs
Kyle Noke
Kyle Noke
20-7-1
Brisbane, Queensland
Patrick Cote defeats Kyle Noke via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)
TUF Nations Middleweight Final
Elias Theodorou
Elias Theodorou
10-0-0
Mississauga, Ontario. Canada
vs
Sheldon Wescott
Sheldon Wescott
8-2-1
St. Albert, Alberta, Canada
Elias Theodorou defeats Sheldon Westcott via TKO (Strikes) at 4:41 in Round 2
TUF Nations Welterweight Final
Olivier Aubin-Mercier
Olivier Aubin-Mercier
5-1-0
Boucherville, Quebec, Canada
vs
Chad Laprise
Chad Laprise
9-0-0
London, Ontario, Canada
Chad Laprise defeats Olivier Aubin-Mercier via Split Decision (28-29, 29-28, 30-27)
Featherweight (145lbs)
Dustin Poirier
Dustin Poirier
16-4-0
Carencro, Louisiana
vs
Akira Corassani
Akira Corassani
12-5-0
Gothenburg, Sweden
Dustin Poirier defeats Akira Corassani via TKO (Punches) at 0:42 in Round 2

FOX SPORTS 1 PRELIMINARY CARD (5PM ET)

Lightweight (155lbs)
Sam Stout
Sam Stout
20-10-1
Ontario, Canada
vs
Kj Noons
Kj Noons
13-7-0
San Diego, California
K.J. Noons defeats Sam Stout via Knockout (Punches) at 0:30 in Round 1
Bantamweight (135lbs)
Leslie Smith
Leslie Smith
7-5-1
Pleasant Hill, California
vs
Sarah Kaufman
Sarah Kaufman
17-2-0
Victoria, Canada
Sarah Kaufman defeats Leslie Smith via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Light Heavyweight (205lbs)
Sean O'Connell
Sean O'Connell
15-6-0
Salt Lake City, Utah
vs
Ryan Jimmo
Ryan Jimmo
20-3-0
Halifax, Nova Scotia, Canada
Ryan Jimmo defeats Sean O’Connell via Knockout (Punches) at 4:27 in Round 1
Bantamweight (135lbs)
Dustin Kimura
Dustin Kimura
11-2-0
Honolulu, Hawaii
vs
George Roop
George Roop
15-11-1
Tucson, Arizona
George Roop defeats Dustin Kimura via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-26)

UFC FIGHT PASS PRELIMINARY CARD (3:15PM ET)

Lightweight (155lbs)
Mark Bocek
Mark Bocek
12-5-0
Ontario, Canada
vs
Evan Dunham
Evan Dunham
14-7-0
Eugene, Oregon
Mark Bocek defeats Mike De La Torre via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
Middleweight (185lbs)
Vik Grujic
Vik Grujic
7-3-0
Melbourne, Victoria, Australia
vs
Nordine Taleb
Nordine Taleb
10-2-0
Montreal, Quebec, Canada
Nordine Taleb defeats Vik Grujic via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Welterweight (170lbs)
Chris Indich
Chris Indich
5-3-0
Perth, Australia
vs
Richard Walsh
Richard Walsh
8-2-0
Sydney, Australia
Richard Walsh defeats Chris Indich via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Bantamweight (135lbs)
Mitch Gagnon
Mitch Gagnon
12-2-0
Sudbury, Ontario, Canada
vs
Tim Gorman
Tim Gorman
8-3-0
Des Moines, Iowa
Mitch Gagnon defeats Tim Gorman via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Follow MMAConvert

Fight Cards

Bellator 129: Bradley vs. Neer

Event Date: October 17, 2014
Broadcast: Spike TV

UFC 179: Aldo vs. Mendes 2

Event Date: October 25, 2014
Broadcast: Pay-per-view, Fox Sports 1, UFC Fight Pass

UFC Fight Night 55: Bisping vs. Rockhold

Event Date: November 8, 2014
Broadcast: UFC Fight Pass

UFC Fight Night 56: Shogun vs. Manuwa

Event Date: November 8, 2014
Broadcast: TBD

Bellator 131: Tito vs. Bonnar

Event Date: November 15, 2014
Broadcast: Spike TV

UFC 180: Werdum vs. Hunt

Event Date: November 15, 2014
Broadcast: Pay-per-view, Fox Sports 1, UFC Fight Pass